Page 1 of 2

2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 12:59 am
by Craitman
Following discussions amongst the FMF Executive Committee, from this season onward, regional Champions' League and Cup tournaments shall be organised differently. To allow for ease of simming, all member nations will no longer receive automatic berths in these tournaments, and national coefficients will no longer influence the number of berths per nation.

As a result, we ask that interested nations list their highest-ranking teams from their latest domestic season, from which the FMF will organise these competitions at the simming Executive's discretion. Member nations should list up to their top five league clubs (in position order) as well as their domestic cups' winners, formatted as per the example below, in this thread:
Examplestan
1. Example City FC
2. Atlético Examplona
3. Example Rovers
4. E.G. United
5. AFC Exampleton

Cup: Exampleville Examples
As this season is already underway, these competitions will be backdated somewhat, and means the following nations are permitted to enter their clubs (as per AEFA membership on September 1st):
Spoiler!
Alduria
Alrig
Antakia
Arboria
Astaronia
Çeridgul
Constancia
Dura
Florian Eura
Florian Republic
Freeland
Gotzborg
Graustark
Jingdao
Kingdom of Coria
Krasnarus
Lakkvia
Lamantia
Los Liberados
New Riverina
Norrland
Pacificonia
Port Ulje
Qyzylqaystan
Raspur
Réunion
River Warriors
Saint Andre
Senya
Srbozemska
Stormark
Thracistan
Tiana
Victoria
Entries will remain open for two weeks (until November 10th), after which the tournaments' formats and teams' distributions will be confirmed!

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 9:11 am
by EF2000
Florian Republic
1)Northcliff United
2)Ostville Wednesday
3)Northcliff City
4)Stonehall Hotspur
5)Westlake Town

Cup runner up :Dragonmoor FC
League Cup:both should qualify from league position *

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 10:24 am
by Senya
Senya

League:
1) Kateki Blavisen
2) Urzi Magalatska
3) Jogasim Revolution
4) Svorgas Scitenhima
5) Dyas Scitenhima Ĵets

Cup: Park Prinsipa
League Cup: Politzëa (Runners-up)
Lamantia

League:
Lamantia does not operate a league competition


Cup: King's Lynn Town
Tiana

League:
1) Surwich City
2) Vancona Royale

Cup: Port Trinity Athletic

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 11:08 am
by Senya
Lakkvia

League:
1) Hurmu International
2) FC Kaupang
3) FC Huyenkula
4) Kuusikymmentäviis Valboomuus
5) AC Pojoinenkaupunki

Cup: Huyenkula 07 Sport

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 11:43 am
by Craitman
Jingdao
1. Daocheng FC
2. Xiacheng Shining Light
3. Hantian Blue Star
4. Xiacheng Red Double Happy
5. XS Daocheng FC

CR: Coast Navy Pangbin

Qyzylqaystan
1. XS Gürbançybaq FC
2. Paqtaqür Gürbançybaq

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 2:14 pm
by Jakub Baran
Freeland:
FC Polonia Viten (2nd in 2018 season)
Wolf Viten (current Champion)
WKS Kotów Kotowina (3rd in 2018 season)
Sandecjana Pnica (Cup Winner)
HKS Ruch-Blaue Chorzůw (cup Finalist)

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Mon Oct 28, 2019 4:43 pm
by Alperen Bülbül
Thracistan

Athletics (winner the Milliy Lig)
DPR (Second the Milliy Lig)

Antakia

Keşla Kızılordu
Karaorman FK
Olimpik Antakşekir
Karpuzspor

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Thu Nov 07, 2019 9:53 pm
by KingdomCoria
Kingdom of Coria
1. Plava Zvezda Grendbej
2. FK Sartid
3. Mornari Averna
4. Partizan Averna
5. FK Glasbridž Junajted

CW: Energija Malingre
Astaronia
1. Pobeda Nizbejn
2. FK Akvilanija

CR: FK Astaron
Port Ulje

CW: Koldagas Nafta

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Sat Nov 09, 2019 6:14 pm
by OIMGov
Krasnarus
1. Merku Kuregred
2. KFK Dijaspora
3. Nuví Pelezu FK

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Tue Nov 26, 2019 4:07 pm
by Craitman
Following the submissions of teams from 14 AEFA members, the following formats and allocations will take place:

Champions' League (16 teams, four groups of four):
Northcliff United (FLO)
Ostville Wednesday (FLO)
Kateki Blavisen (DES)
Urzi Magalatska (DES)
Surwich City (TIA)
Hurmu International (LKV)
Daocheng FC (DAO)
XS Gürbançybaq FC (QYZ)
Wolf Viten (PRF)
FC Polonia Viten (PRF)
Athletics (ROT)
Keşla Kızılordu (AKI)
Plava Zvezda Grendbej (KOR)
FK Sartid (KOR)
Pobeda Nizbejn (AST)
Merku Kuregred (KRS)

Cup (32 teams, eight groups of four):
Northcliff City (FLO)
Stonehall Hotspur (FLO)
Westlake Town (FLO)
Dragonmoor FC (FLO)
Park Prinsipa (DES)
Jogasim Revolution (DES)
Svorgas Scitenhima (DES)
Dyas Scitenhima Ĵets (DES)
King's Lynn Town (LAM)
Port Trinity Athletic (TIA)
Vancona Royale (TIA)
Huyenkula 07 Sport (LKV)
FC Kaupang (LKV)
FC Huyenkula (LKV)
Kuusikymmentäviis Valboomuus (LKV)
Xiacheng Shining Light (DAO)
Hantian Blue Star (DAO)
Xiacheng Red Double Happy (DAO)
Paqtaqür Gürbançybaq (QYZ)
Sandecjana Pnica (PRF)
WKS Kotów Kotowina (PRF)
DPR (ROT)
Karaorman FK (AKI)
Olimpik Antakşekir (AKI)
Energija Malingre (KOR)
Mornari Averna (KOR)
Partizan Averna (KOR)
FK Glasbridž Junajted (KOR)
FK Akvilanija (AST)
Koldagas Nafta (ULJ)
KFK Dijaspora (KRS)
Nuví Pelezu FK (KRS)

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Tue Nov 26, 2019 6:13 pm
by Senya
Due to the Senyan government's ruling, FADESS, FVL and the TFSF all kindly request that Senyan, Lamantian and Tianan clubs are not drawn against XS Gürbançybaq FC.

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Tue Nov 26, 2019 7:35 pm
by Craitman
And Koldagas Nafta, presumably? :wink:

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Tue Nov 26, 2019 9:05 pm
by Senya
Craitman wrote:
Tue Nov 26, 2019 7:35 pm
And Koldagas Nafta, presumably? :wink:
Yes, of course.

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Sun Dec 08, 2019 12:44 pm
by Senya
*played 1 October 2019*

AEFA Champions' League

Group A
Hurmu International 4-0 XS Gürbançybaq FC
Plava Zvezda Grendbej 3-1 Wolf Viten

Group B
Daocheng FC 1-0 Keşla Kızılordu
FC Polonia Viten 0-3 Kateki Blavisen FK

Group C
FK Sartid 3-1 Surwich City FC
Ostville Wednesday 4-1 Pobeda Nizbejn

Group D
Athletics FC 1-3 Urzi Magalatska FK
Merku Kuregred 0-2 Northcliff United

Re: 2019-20 AEFA Champions' League/Cup

Posted: Sun Dec 08, 2019 12:58 pm
by Senya
*played 2 October 2019*

AEFA Cup

Group A
Jogasim Revolution FC 3-1 Partizan Averna
Vancona Royale FC 0-1 Xiacheng Shining Light

Group B
Dragonmoor FC 3-0 FC Kaupang
King's Lynn Town FC 3-0 Xiacheng Red Double Happy

Group C
Northcliff City 1-1 Nuví Pelezu FK
Paqtaqür Gürbançybaq 1-5 Svorgas Scitenhima FK

Group D
DPR 0-0 FC Huyenkula
Hantian Blue Star 2-0 Koldagas Nafta

Group E
Olimpik Antakşekir 2-1 Port Trinity Athletic
Stonehall Hotspur 2-0 WKS Kotów Kotowina

Group F
FK Energija Malingre 0-0 FK Akvilanija
Park Prinsipa FK 2-2 Westlake Town

Group G
FK Glasbridž Junajted 4-2 Huyenkula 07 Sport
Karaorman FK 1-2 Sandecjana Pnica

Group H
Dyas Scitenhima Ĵets FK 3-0 KFK Dijaspora
Kuusikymmentäviis Valboomuus 0-1 Mornari Averna