EMU 2020 qualifying
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
EMU 2020 qualifying
The draw for this year's EMU qualifiers has been made, with teams being drawn from four pots based around the latest official Elo rankings.
Group A
Talenore
Verionian Empire
Incontinentia
Jezeraah
Group B
Passas
New Vaduz
Palesmenia
Alperkin
Phinbella
Group C
Nova England
Nova English Korea
Passasian Unincorporated Territory
Wechua
Vi'Ix
Group D
Juclandia
New Sussex
Lostisland
Strait of Haifa
Group A
Talenore
Verionian Empire
Incontinentia
Jezeraah
Group B
Passas
New Vaduz
Palesmenia
Alperkin
Phinbella
Group C
Nova England
Nova English Korea
Passasian Unincorporated Territory
Wechua
Vi'Ix
Group D
Juclandia
New Sussex
Lostisland
Strait of Haifa
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
Re: EMU 2020 qualifying
Fixtures
29th January
A: Jezeraah v Verionian Empire
A: Incontinentia v Talenore
B: New Vaduz v Phinbella
B: Palesmenia v Passas
C: Nova English Korea v Wechua
C: Passasian Unincorporated Territory v Vi'Ix
D: Lostisland v Strait of Haifa
D: New Sussex v Juclandia
12th February
B: Phinbella v Palesmenia
B: Alperkin v New Vaduz
C: Wechua v Passasian Unincorporated Territory
C: Nova England v Nova English Korea
26th February
A: Jezeraah v Incontinentia
A: Talenore v Verionian Empire
B: Palesmenia v Alperkin
B: Passas v Phinbella
C: Passasian Unincorporated Territory v Nova England
C: Vi'Ix v Wechua
D: Strait of Haifa v Juclandia
D: Lostisland v New Sussex
11th March
B: Alperkin v Passas
B: New Vaduz v Palesmenia
C: Nova England v Vi'Ix
C: Nova English Korea v Passasian Unincorporated Territory
25th March
A: Talenore v Jezeraah
A: Verionian Empire v Incontinentia
B: Passas v New Vaduz
B: Phinbella v Alperkin
C: Vi'Ix v Nova English Korea
C: Wechua v Nova England
D: New Sussex v Strait of Haifa
D: Juclandia v Lostisland
8th April
A: Verionian Empire v Jezeraah
A: Talenore v Incontinentia
B: Phinbella v New Vaduz
B: Passas v Palesmenia
C: Wechua v Nova English Korea
C: Vi'Ix v Passasian Unincorporated Territory
D: Strait of Haifa v Lostisland
D: Juclandia v New Sussex
22nd April
B: Palesmenia v Phinbella
B: New Vaduz v Alperkin
C: Passasian Unincorporated Territory v Wechua
C: Nova English Korea v Nova England
6th May
A: Incontinentia v Jezeraah
A: Verionian Empire v Talenore
B: Alperkin v Palesmenia
B: Phinbella v Passas
C: Nova England v Passasian Unincorporated Territory
C: Wechua v Vi'Ix
D: Juclandia v Strait of Haifa
D: New Sussex v Lostisland
20th May
B: Passas v Alperkin
B: Palesmenia v New Vaduz
C: Vi'Ix v Nova England
C: Passasian Unincorporated Territory v Nova English Korea
3rd June
A: Jezeraah v Talenore
A: Incontinentia v Verionian Empire
B: New Vaduz v Passas
B: Alperkin v Phinbella
C: Nova English Korea v Vi'Ix
C: Nova England v Wechua
D: Strait of Haifa v New Sussex
D: Lostisland v Juclandia
10th June
PO: Runner-up Group A v Runner-up Group B
PO: Runner-up Group C v Runner-up Group D
17th June
PO: Runner-up Group B v Runner-up Group A
PO: Runner-up Group D v Runner-up Group C
29th January
A: Jezeraah v Verionian Empire
A: Incontinentia v Talenore
B: New Vaduz v Phinbella
B: Palesmenia v Passas
C: Nova English Korea v Wechua
C: Passasian Unincorporated Territory v Vi'Ix
D: Lostisland v Strait of Haifa
D: New Sussex v Juclandia
12th February
B: Phinbella v Palesmenia
B: Alperkin v New Vaduz
C: Wechua v Passasian Unincorporated Territory
C: Nova England v Nova English Korea
26th February
A: Jezeraah v Incontinentia
A: Talenore v Verionian Empire
B: Palesmenia v Alperkin
B: Passas v Phinbella
C: Passasian Unincorporated Territory v Nova England
C: Vi'Ix v Wechua
D: Strait of Haifa v Juclandia
D: Lostisland v New Sussex
11th March
B: Alperkin v Passas
B: New Vaduz v Palesmenia
C: Nova England v Vi'Ix
C: Nova English Korea v Passasian Unincorporated Territory
25th March
A: Talenore v Jezeraah
A: Verionian Empire v Incontinentia
B: Passas v New Vaduz
B: Phinbella v Alperkin
C: Vi'Ix v Nova English Korea
C: Wechua v Nova England
D: New Sussex v Strait of Haifa
D: Juclandia v Lostisland
8th April
A: Verionian Empire v Jezeraah
A: Talenore v Incontinentia
B: Phinbella v New Vaduz
B: Passas v Palesmenia
C: Wechua v Nova English Korea
C: Vi'Ix v Passasian Unincorporated Territory
D: Strait of Haifa v Lostisland
D: Juclandia v New Sussex
22nd April
B: Palesmenia v Phinbella
B: New Vaduz v Alperkin
C: Passasian Unincorporated Territory v Wechua
C: Nova English Korea v Nova England
6th May
A: Incontinentia v Jezeraah
A: Verionian Empire v Talenore
B: Alperkin v Palesmenia
B: Phinbella v Passas
C: Nova England v Passasian Unincorporated Territory
C: Wechua v Vi'Ix
D: Juclandia v Strait of Haifa
D: New Sussex v Lostisland
20th May
B: Passas v Alperkin
B: Palesmenia v New Vaduz
C: Vi'Ix v Nova England
C: Passasian Unincorporated Territory v Nova English Korea
3rd June
A: Jezeraah v Talenore
A: Incontinentia v Verionian Empire
B: New Vaduz v Passas
B: Alperkin v Phinbella
C: Nova English Korea v Vi'Ix
C: Nova England v Wechua
D: Strait of Haifa v New Sussex
D: Lostisland v Juclandia
10th June
PO: Runner-up Group A v Runner-up Group B
PO: Runner-up Group C v Runner-up Group D
17th June
PO: Runner-up Group B v Runner-up Group A
PO: Runner-up Group D v Runner-up Group C
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
Re: EMU 2020 qualifying
Having left Micras and, subsequently, the FMF, Nijima have been removed from Group D. As the team's departure leaves the group with two fewer teams than the other three, it has been decided that a team will be transferred from another group into Group D to bring it back up to a four-team group. As Nijima were drawn into Group D from the highest-ranked Pot 1, the top seed from Pot 2 shall take their place; this is Juclandia, who shall transfer from Group A, which will now also be contested as a four-team group. The fixtures for these groups have been amended to reflect this.
Re: EMU 2020 qualifying
*29th January*
Group A
Jezeraah 1-2 Verionian Empire
Incontinentia 0-3 Talenore
Group B
New Vaduz 3-1 Phinbella
Palesmenia 0-0 Passas
Group C
Nova English Korea 4-0 Wechua
Passasian Unincorporated Territory 1-1 Vi'Ix
Group D
Lostisland 4-0 Strait of Haifa
New Sussex 0-1 Juclandia
Group standings can be found here!
Group A
Jezeraah 1-2 Verionian Empire
Incontinentia 0-3 Talenore
Group B
New Vaduz 3-1 Phinbella
Palesmenia 0-0 Passas
Group C
Nova English Korea 4-0 Wechua
Passasian Unincorporated Territory 1-1 Vi'Ix
Group D
Lostisland 4-0 Strait of Haifa
New Sussex 0-1 Juclandia
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*12th February*
Group B
Phinbella 1-0 Palesmenia
Alperkin 0-3 New Vaduz
Group C
Wechua 1-3 Passasian Unincorporated Territory
Nova England 1-0 Nova English Korea
Group standings can be found here!
Group B
Phinbella 1-0 Palesmenia
Alperkin 0-3 New Vaduz
Group C
Wechua 1-3 Passasian Unincorporated Territory
Nova England 1-0 Nova English Korea
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*26th February*
Group A
Jezeraah 1-0 Incontinentia
Talenore 1-0 Verionian Empire
Group B
Palesmenia 3-1 Alperkin
Passas 3-0 Phinbella
Group C
Passasian Unincorporated Territory 0-4 Nova England
Vi'Ix 1-0 Wechua
Group D
Strait of Haifa 0-2 Juclandia
Lostisland 0-0 New Sussex
Group standings can be found here!
Group A
Jezeraah 1-0 Incontinentia
Talenore 1-0 Verionian Empire
Group B
Palesmenia 3-1 Alperkin
Passas 3-0 Phinbella
Group C
Passasian Unincorporated Territory 0-4 Nova England
Vi'Ix 1-0 Wechua
Group D
Strait of Haifa 0-2 Juclandia
Lostisland 0-0 New Sussex
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*11th March*
Group B
Alperkin 0-5 Passas
New Vaduz 3-1 Palesmenia
Group C
Nova England 6-0 Vi'Ix
Nova English Korea 6-2 Passasian Unincorporated Territory
Group standings can be found here!
Group B
Alperkin 0-5 Passas
New Vaduz 3-1 Palesmenia
Group C
Nova England 6-0 Vi'Ix
Nova English Korea 6-2 Passasian Unincorporated Territory
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 25th March*
Group A
Talenore 4-0 Jezeraah
Verionian Empire 3-0 Incontinentia
Group B
Passas 1-1 New Vaduz
Phinbella 2-0 Alperkin
Group C
Vi'Ix 0-3 Nova English Korea
Wechua 0-5 Nova England
Group D
New Sussex 5-0 Strait of Haifa
Juclandia 2-2 Lostisland
Group standings can be found here!
Group A
Talenore 4-0 Jezeraah
Verionian Empire 3-0 Incontinentia
Group B
Passas 1-1 New Vaduz
Phinbella 2-0 Alperkin
Group C
Vi'Ix 0-3 Nova English Korea
Wechua 0-5 Nova England
Group D
New Sussex 5-0 Strait of Haifa
Juclandia 2-2 Lostisland
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 8th April*
Group A
Verionian Empire 3-1 Jezeraah
Talenore 4-0 Incontinentia
Group B
Phinbella 1-0 New Vaduz
Passas 6-0 Palesmenia
Group C
Wechua 0-3 Nova English Korea
Vi'Ix 1-1 Passasian Unincorporated Territory
Group D
Strait of Haifa 0-2 Lostisland
Juclandia 0-1 New Sussex
Group standings can be found here!
Group A
Verionian Empire 3-1 Jezeraah
Talenore 4-0 Incontinentia
Group B
Phinbella 1-0 New Vaduz
Passas 6-0 Palesmenia
Group C
Wechua 0-3 Nova English Korea
Vi'Ix 1-1 Passasian Unincorporated Territory
Group D
Strait of Haifa 0-2 Lostisland
Juclandia 0-1 New Sussex
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 22nd April*
Group B
Palesmenia 0-2 Phinbella
New Vaduz 6-0 Alperkin
Group C
Passasian Unincorporated Territory 3-3 Wechua
Nova English Korea 2-2 Nova England
Group standings can be found here!
Group B
Palesmenia 0-2 Phinbella
New Vaduz 6-0 Alperkin
Group C
Passasian Unincorporated Territory 3-3 Wechua
Nova English Korea 2-2 Nova England
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 6th May*
Group A
Incontinentia 0-0 Jezeraah
Verionian Empire 0-2 Talenore (Talenore qualify for EMU Championships, Verionian Empire advance to play-off)
Group B
Alperkin 1-2 Palesmenia
Phinbella 3-1 Passas
Group C
Nova England 5-0 Passasian Unincorporated Territory
Wechua 2-1 Vi'Ix
Group D
Juclandia 3-0 Strait of Haifa
New Sussex 1-1 Lostisland
Group standings can be found here!
Group A
Incontinentia 0-0 Jezeraah
Verionian Empire 0-2 Talenore (Talenore qualify for EMU Championships, Verionian Empire advance to play-off)
Group B
Alperkin 1-2 Palesmenia
Phinbella 3-1 Passas
Group C
Nova England 5-0 Passasian Unincorporated Territory
Wechua 2-1 Vi'Ix
Group D
Juclandia 3-0 Strait of Haifa
New Sussex 1-1 Lostisland
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 20th May*
Group B
Passas 8-1 Alperkin
Palesmenia 0-1 New Vaduz
Group C
Vi'Ix 0-3 Nova England
Passasian Unincorporated Territory 0-3 Nova English Korea
Group standings can be found here!
Group B
Passas 8-1 Alperkin
Palesmenia 0-1 New Vaduz
Group C
Vi'Ix 0-3 Nova England
Passasian Unincorporated Territory 0-3 Nova English Korea
Group standings can be found here!
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 3rd June*
Group A
Jezeraah 0-3 Talenore
Incontinentia 0-4 Verionian Empire
Group B
New Vaduz 1-2 Passas (Passas advance to play-off)
Alperkin 0-2 Phinbella (Phinbella qualify for EMU Championships)
Group C
Nova English Korea 6-1 Vi'Ix (Nova English Korea advance to play-off)
Nova England 4-2 Wechua (Nova England qualify for EMU Championships)
Group D
Strait of Haifa 0-5 New Sussex (New Sussex advance to play-off)
Lostisland 4-3 Juclandia (Lostisland qualify for EMU Championships)
Group standings can be found here!
Group A
Jezeraah 0-3 Talenore
Incontinentia 0-4 Verionian Empire
Group B
New Vaduz 1-2 Passas (Passas advance to play-off)
Alperkin 0-2 Phinbella (Phinbella qualify for EMU Championships)
Group C
Nova English Korea 6-1 Vi'Ix (Nova English Korea advance to play-off)
Nova England 4-2 Wechua (Nova England qualify for EMU Championships)
Group D
Strait of Haifa 0-5 New Sussex (New Sussex advance to play-off)
Lostisland 4-3 Juclandia (Lostisland qualify for EMU Championships)
Group standings can be found here!
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
Re: EMU 2020 qualifying
Play-offs
10th June
PO: Verionian Empire v Passas
PO: Nova English Korea v New Sussex
17th June
PO: Passas v Verionian Empire
PO: New Sussex v Nova English Korea
10th June
PO: Verionian Empire v Passas
PO: Nova English Korea v New Sussex
17th June
PO: Passas v Verionian Empire
PO: New Sussex v Nova English Korea
Re: EMU 2020 qualifying
*Played 10th June*
Verionian Empire 4-5 Passas
Nova English Korea 0-0 New Sussex
Verionian Empire 4-5 Passas
Nova English Korea 0-0 New Sussex