2019 FMF World Cup qualifying draw
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
2019 FMF World Cup qualifying draw
Earlier today, the draw for this year's World Cup qualifiers took place. The following number of places have been allocated to each confederation, and fixtures will be announced shortly:
AEFA - Six automatic places, one play-off place
CTFA - Three automatic places, one play-off place, one host
EMUFA - Five automatic places, one play-off place
WMFA - Two automatic places, one play-off place, one holder
AEFA (Six groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Constancia
Eklesia
Lamantia
Saint Andre
Stormark
Group B
Astaronia
Iteru
Jingdao
Raspur
Victoria
Group C
Gotzborg
Kingdom of Coria
Qyzylqaystan
River Warriors
Srbozemska
Group D
Arboria
Florian Eura
Florian Republic
Tiana
Group E
Alrig
Dura
Freeland
Senya
Group F
Çeridgul
Krasnarus
Lakkvia
Réunion
CTFA (Three groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Arcadia
Etourney
Helderbourgh
Natopia
North Antarctic Domain
Saint-Antoine
Group B
Athlon
Goëtia
Lusa
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq
Zandarijn
Group C
Greater Sangun
Mar Sara
North Antarctica
Passio-Corum
Two Martyrs
EMUFA (Three groups; winners and two best runners-up qualify, worst runner-up to play-offs)
Group A
Alperkin
Hoenn
Juclandia
New Vaduz
Wechua
Xang Muang
Group B
Lostisland
Nova England
Palesmenia
Passas
Passasian Unincorporated Territory
Strait of Haifa
Group C
Caputia
Incontinentia
Mercury
New Sussex
Nova English Korea
Talenore
WMFA (Two groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Franklin Islands
Inner Benacia
Kalgachia
Merenolitovina
Mishalan
Shireroth
Group B
Batavia
Craitland
Elwynn
Iron Cult
Kasterburg
AEFA - Six automatic places, one play-off place
CTFA - Three automatic places, one play-off place, one host
EMUFA - Five automatic places, one play-off place
WMFA - Two automatic places, one play-off place, one holder
AEFA (Six groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Constancia
Eklesia
Lamantia
Saint Andre
Stormark
Group B
Astaronia
Iteru
Jingdao
Raspur
Victoria
Group C
Gotzborg
Kingdom of Coria
Qyzylqaystan
River Warriors
Srbozemska
Group D
Arboria
Florian Eura
Florian Republic
Tiana
Group E
Alrig
Dura
Freeland
Senya
Group F
Çeridgul
Krasnarus
Lakkvia
Réunion
CTFA (Three groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Arcadia
Etourney
Helderbourgh
Natopia
North Antarctic Domain
Saint-Antoine
Group B
Athlon
Goëtia
Lusa
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq
Zandarijn
Group C
Greater Sangun
Mar Sara
North Antarctica
Passio-Corum
Two Martyrs
EMUFA (Three groups; winners and two best runners-up qualify, worst runner-up to play-offs)
Group A
Alperkin
Hoenn
Juclandia
New Vaduz
Wechua
Xang Muang
Group B
Lostisland
Nova England
Palesmenia
Passas
Passasian Unincorporated Territory
Strait of Haifa
Group C
Caputia
Incontinentia
Mercury
New Sussex
Nova English Korea
Talenore
WMFA (Two groups; winners qualify, best runner-up to play-offs)
Group A
Franklin Islands
Inner Benacia
Kalgachia
Merenolitovina
Mishalan
Shireroth
Group B
Batavia
Craitland
Elwynn
Iron Cult
Kasterburg
-
- FMS Staff
- Posts: 21549
- Joined: Sun Jun 24, 2007 7:37 pm
- Location: Cherry Trees, Craitland
- Contact:
Re: 2019 FMF World Cup qualifying draw
Having successfully rejoined the FMF, the Franklin Islands have been placed into WMFA Group A for the upcoming qualifiers.