2016-17 CTFA Champions' League and Cup
-
- Administrator General
- Posts: 4335
- Joined: Wed Dec 31, 2008 10:58 pm
- Location: Republic of Mercury
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
Lucerne
1st: Taulaga le Lusa NV
2nd: Loto le Lusa'ai'i
North Antarctica:
1st: Livingston United
2nd: Livingston City
3rd: Lokomotiv Capital FC
4th: Batave Livingston United
5th: Real Murcia
Qavaqaqqaqqaniitqeqertaq
1st: Avanunasiaq Ajugaasoq
2nd: Åstad Amaroq
-
- Posts: 324
- Joined: Fri Sep 26, 2014 12:47 pm
- Location: Australia, Vyktory, Safiria and Hoenn, all simultaeneously.
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
Vyktory
CL:
1st - Lionsgate City (Premier League Winner)
2nd - AFC Harrisville (Premier League Runner Up)
3rd - Hyde FC (Premier League Third Place)
Cup:
4th - Plainstown City (Premier League Fourth Place)
5th - Rogerton Heart (FA Cup Runner Up*)
Reserves:
6th - Georgetown Rovers (Premier League Fifth Place)
7th - Ryansford Athletic (Premier League Sixth Place)
Vyktory Dragons FC, the FA Cup Winners were wound up at the end of the 2015-16 season, and are thus ineligible to compete.
Centralya
CL:
1st - Laverton Rovers (CFL Winner)
Cup:
2nd - Carlton Kickers (Cup Winner)
Reserves:
3rd - Bath United (CFL and Cup Runner Up)
4th - Quincy Athletic (CFL Fourth Place)
Sources:Mancunia
CL:
1st - Den City (Finals Champion and League Third Place)
Cup:
2nd - Stone Athletic (Finals Runner Up and League Winner)
3rd - Wychwood Town (Finals Semi-Finalist and League Runner-Up)
Reserves:
4th - Manchester FC (Finals Semi-Finalist and League Fourth Place)
5th - AFC Crewe - (League Fifth Place)
Vyktory: https://discourse.vyktory.xyz/t/vfa-2015-16-archive/19
Centralya: https://discourse.vyktory.xyz/t/central ... rchive/115
Mancunia: https://discourse.vyktory.xyz/t/mancuni ... rchive/116
Vyktoryan King/Founder (as King James I)
Hoennese King/Founder (As King Matsu)
Dragon lover, fantasy buff, avid gamer, furry fandom member, self-published author/musician, and sports freak.
Teams I Love: New York Mets/Tampa Bay Buccaneers/Chicago Bulls/New York City FC/Manchester United/AFC Wimbledon/Melbourne City/Healesville SC/Melbourne Storm/Richmond Tigers/Melbourne Rebels
Games I Love: Rocket League/Football Manager/Pro Evolution Soccer/Let's Make A Soccer Team!/Pokemon/Cities: Skylines/The Elder Scrolls/FIFA Manager/Magic: The Gathering/Super Smash Bros.
Hoennese King/Founder (As King Matsu)
Dragon lover, fantasy buff, avid gamer, furry fandom member, self-published author/musician, and sports freak.
Teams I Love: New York Mets/Tampa Bay Buccaneers/Chicago Bulls/New York City FC/Manchester United/AFC Wimbledon/Melbourne City/Healesville SC/Melbourne Storm/Richmond Tigers/Melbourne Rebels
Games I Love: Rocket League/Football Manager/Pro Evolution Soccer/Let's Make A Soccer Team!/Pokemon/Cities: Skylines/The Elder Scrolls/FIFA Manager/Magic: The Gathering/Super Smash Bros.
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Champions' League
First Qualifying Round
First Leg
Tsarhold Athletic 1-2 New Pallisican Empire
Laverton Rovers 1-0 Taulaga le Lusa N.V.
IFC Walstadt 2-4 Avanunasiaq Ajugaasoq
Second Leg
New Pallisican Empire 2-0 Tsarhold Athletic (New Pallisican Empire win 4-1 on aggregate)
Taulaga le Lusa N.V. 1-0 a.e.t. Laverton Rovers (Scores tied at 1-1 on aggregate, Taulaga le Lusa N.V. win 4-2 on penalties)
Avanunasiaq Ajugaasoq 2-0 IFC Walstadt (Avanunasiaq Ajugaasoq win 6-2 on aggregate)
Second Qualifying Round
First Leg
Den City 1-0 Hazelwood City Dukes
Celtic Lloran 6-0 Avanunasiaq Ajugaasoq
Taulaga le Lusa N.V. 0-4 New Pallisican Empire
Second Leg
Hazelwood City Dukes 0-0 Den City (Den City win 1-0 on aggregate)
Avanunasiaq Ajugaasoq 1-3 Celtic Lloran (Celtic Lloran win 9-1 on aggregate)
New Pallisican Empire 4-0 Taulaga le Lusa N.V. (New Pallisican Empire win 8-0 on aggregate)
Third Qualifying Round
First Leg
Pentyre Dragons 3-1 Den City
Vanya Suvan 0-0 Doza Dragons
Frenzyville Ferrets 2-2 New Pallisican Empire
Hyde 1-0 Lokomotiv Capital
San Martín Conquistadors 3-1 Celtic Lloran
Second Leg
Den City 1-1 Pentyre Dragons (Pentyre Dragons win 4-2 on aggregate)
Doza Dragons 1-0 a.e.t. Vanya Suvan (Doza Dragons win 1-0 on aggregate)
New Pallisican Empire 1-0 Frenzyville Ferrets (New Pallisican Empire win 3-2 on aggregate)
Lokomotiv Capital 1-1 a.e.t. Hyde (Hyde win 2-1 on aggregate)
Celtic Lloran 4-1 a.e.t. San Martín Conquistadors (Celtic Lloran win 5-4 on aggregate)
CTFA Cup
First Qualifying Round
First Leg
Steerswick 0-0 Yasutomi
United Mar Sara 3-1 Carlton Kickers
FC Volksburg 4-0 Åstad Amaroq
Brabantia 3-0 Hěchéng
Spirit of the Highlanders 2-1 Starling Welfare
Second Leg
Yasutomi 2-0 Steerswick (Yasutomi win 2-0 on aggregate)
Carlton Kickers 0-2 United Mar Sara (United Mar Sara win 5-1 on aggregate)
Åstad Amaroq 0-3 FC Volksburg (FC Volksburg win 7-0 on aggregate)
Hěchéng 1-0 Brabantia (Brabantia win 3-1 on aggregate)
Starling Welfare 1-1 Spirit of the Highlanders (Spirit of the Highlanders win 3-2 on aggregate)
Second Qualifying Round
First Leg
Holstein Harriers 5-0 Walstadt Whalers
Arwyn Llysthur 1-0 Yasutomi
Brabantia 2-1 Wychwood Town
United Mar Sara 2-0 Laverton Rovers
Spirit of the Highlanders 2-0 SV Magister
Tsarhold Athletic 3-0 Loto le Lusa'aii
FC Volksburg 7-0 IFC Walstadt
Second Leg
Walstadt Whalers 0-3 Holstein Harriers (Holstein Harriers win 8-0 on aggregate)
Yasutomi 1-2 Arwyn Llysthur (Arwyn Llysthur win 3-1 on aggregate)
Wychwood Town 0-0 Brabantia (Brabantia win 2-1 on aggregate)
Laverton Rovers 0-2 United Mar Sara (United Mar Sara win 4-0 on aggregate)
SV Magister 3-1 Spirit of the Highlanders (3-3 on aggregate, Spirit of the Highlanders win via the away goal rule)
Loto le Lusa'aii 0-1 Tsarhold Athletic (Tsarhold Athletic win 4-0 on aggregate)
IFC Walstadt 0-5 FC Volksburg (FC Volksburg win 12-0 on aggregate)
Third Qualifying Round
First Leg
United Mar Sara 1-0 Holstein Harriers
Hergon Heretics 0-1 FC Volksburg
Arwyn Llysthur 1-1 Plainstown City
Avanunasiaq Ajugaasoq 1-2 Brabantia
Hazelwood City Dukes 6-0 Taulaga le Lusa N.V.
Spirit of the Highlanders 2-0 Tsarhold Athletic
Second Leg
Holstein Harriers 1-1 a.e.t. United Mar Sara (United Mar Sara win 2-1 on aggregate)
FC Volksburg 2-0 Hergon Heretics (FC Volksburg win 3-0 on aggregate)
Plainstown City 2-2 Arwyn Llysthur (Scores tied at 3-3 on aggregate, Arwyn Llysthur win via the away goal rule)
Brabantia 2-1 Avanunasiaq Ajugaasoq (Brabantia win 4-2 on aggregate)
Taulaga le Lusa N.V. 0-4 Hazelwood City Dukes (Hazelwood City Dukes win 10-0 on aggregate)
Tsarhold Athletic 1-0 Spirit of the Highlanders (Spirit of the Highlanders win 2-1 on aggregate)
First Qualifying Round
First Leg
Tsarhold Athletic 1-2 New Pallisican Empire
Laverton Rovers 1-0 Taulaga le Lusa N.V.
IFC Walstadt 2-4 Avanunasiaq Ajugaasoq
Second Leg
New Pallisican Empire 2-0 Tsarhold Athletic (New Pallisican Empire win 4-1 on aggregate)
Taulaga le Lusa N.V. 1-0 a.e.t. Laverton Rovers (Scores tied at 1-1 on aggregate, Taulaga le Lusa N.V. win 4-2 on penalties)
Avanunasiaq Ajugaasoq 2-0 IFC Walstadt (Avanunasiaq Ajugaasoq win 6-2 on aggregate)
Second Qualifying Round
First Leg
Den City 1-0 Hazelwood City Dukes
Celtic Lloran 6-0 Avanunasiaq Ajugaasoq
Taulaga le Lusa N.V. 0-4 New Pallisican Empire
Second Leg
Hazelwood City Dukes 0-0 Den City (Den City win 1-0 on aggregate)
Avanunasiaq Ajugaasoq 1-3 Celtic Lloran (Celtic Lloran win 9-1 on aggregate)
New Pallisican Empire 4-0 Taulaga le Lusa N.V. (New Pallisican Empire win 8-0 on aggregate)
Third Qualifying Round
First Leg
Pentyre Dragons 3-1 Den City
Vanya Suvan 0-0 Doza Dragons
Frenzyville Ferrets 2-2 New Pallisican Empire
Hyde 1-0 Lokomotiv Capital
San Martín Conquistadors 3-1 Celtic Lloran
Second Leg
Den City 1-1 Pentyre Dragons (Pentyre Dragons win 4-2 on aggregate)
Doza Dragons 1-0 a.e.t. Vanya Suvan (Doza Dragons win 1-0 on aggregate)
New Pallisican Empire 1-0 Frenzyville Ferrets (New Pallisican Empire win 3-2 on aggregate)
Lokomotiv Capital 1-1 a.e.t. Hyde (Hyde win 2-1 on aggregate)
Celtic Lloran 4-1 a.e.t. San Martín Conquistadors (Celtic Lloran win 5-4 on aggregate)
CTFA Cup
First Qualifying Round
First Leg
Steerswick 0-0 Yasutomi
United Mar Sara 3-1 Carlton Kickers
FC Volksburg 4-0 Åstad Amaroq
Brabantia 3-0 Hěchéng
Spirit of the Highlanders 2-1 Starling Welfare
Second Leg
Yasutomi 2-0 Steerswick (Yasutomi win 2-0 on aggregate)
Carlton Kickers 0-2 United Mar Sara (United Mar Sara win 5-1 on aggregate)
Åstad Amaroq 0-3 FC Volksburg (FC Volksburg win 7-0 on aggregate)
Hěchéng 1-0 Brabantia (Brabantia win 3-1 on aggregate)
Starling Welfare 1-1 Spirit of the Highlanders (Spirit of the Highlanders win 3-2 on aggregate)
Second Qualifying Round
First Leg
Holstein Harriers 5-0 Walstadt Whalers
Arwyn Llysthur 1-0 Yasutomi
Brabantia 2-1 Wychwood Town
United Mar Sara 2-0 Laverton Rovers
Spirit of the Highlanders 2-0 SV Magister
Tsarhold Athletic 3-0 Loto le Lusa'aii
FC Volksburg 7-0 IFC Walstadt
Second Leg
Walstadt Whalers 0-3 Holstein Harriers (Holstein Harriers win 8-0 on aggregate)
Yasutomi 1-2 Arwyn Llysthur (Arwyn Llysthur win 3-1 on aggregate)
Wychwood Town 0-0 Brabantia (Brabantia win 2-1 on aggregate)
Laverton Rovers 0-2 United Mar Sara (United Mar Sara win 4-0 on aggregate)
SV Magister 3-1 Spirit of the Highlanders (3-3 on aggregate, Spirit of the Highlanders win via the away goal rule)
Loto le Lusa'aii 0-1 Tsarhold Athletic (Tsarhold Athletic win 4-0 on aggregate)
IFC Walstadt 0-5 FC Volksburg (FC Volksburg win 12-0 on aggregate)
Third Qualifying Round
First Leg
United Mar Sara 1-0 Holstein Harriers
Hergon Heretics 0-1 FC Volksburg
Arwyn Llysthur 1-1 Plainstown City
Avanunasiaq Ajugaasoq 1-2 Brabantia
Hazelwood City Dukes 6-0 Taulaga le Lusa N.V.
Spirit of the Highlanders 2-0 Tsarhold Athletic
Second Leg
Holstein Harriers 1-1 a.e.t. United Mar Sara (United Mar Sara win 2-1 on aggregate)
FC Volksburg 2-0 Hergon Heretics (FC Volksburg win 3-0 on aggregate)
Plainstown City 2-2 Arwyn Llysthur (Scores tied at 3-3 on aggregate, Arwyn Llysthur win via the away goal rule)
Brabantia 2-1 Avanunasiaq Ajugaasoq (Brabantia win 4-2 on aggregate)
Taulaga le Lusa N.V. 0-4 Hazelwood City Dukes (Hazelwood City Dukes win 10-0 on aggregate)
Tsarhold Athletic 1-0 Spirit of the Highlanders (Spirit of the Highlanders win 2-1 on aggregate)
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Champions' League
Group Stage
Group A
Otaq Röyal FK 2-1 New Pallisican Empire
AFC Harrisville 1-0 Zammic FC
Otaq Röyal FK 2-0 AFC Harrisville
Zammic FC 0-0 New Pallisican Empire
Zammic FC 1-1 Otaq Röyal FK
New Pallisican Empire 1-0 AFC Harrisville
New Pallisican Empire 1-1 Otaq Röyal FK
Zammic FC 0-1 AFC Harrisville
AFC Harrisville 0-0 Otaq Röyal FK
New Pallisican Empire 2-1 Zammic FC
Otaq Röyal FK 3-1 Zammic FC
AFC Harrisville 1-1 New Pallisican Empire
1. Otaq Röyal FK - 12 pts (advance to knock-out phase)
2. New Pallisican Empire - 9 pts (advance to knock-out phase)
3. AFC Harrisville - 8 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Zammic FC - 2 pts
Group B
Olympique Créçois 1-0 Hyde FC
Pentyre Dragons 2-1 Prins Haven Atletisch FC
Olympique Créçois 0-1 Pentyre Dragons
Prins Haven Atletisch FC 1-0 Hyde FC
Prins Haven Atletisch FC 2-1 Olympique Créçois
Hyde FC 4-2 Pentyre Dragons
Hyde FC 2-0 Olympique Créçois
Prins Haven Atletisch FC 0-0 Pentyre Dragons
Pentyre Dragons 1-0 Olympique Créçois
Hyde FC 0-0 Prins Haven Atletisch FC
Olympique Créçois 1-2 Prins Haven Atletisch FC
Pentyre Dragons 2-0 Hyde FC
1. Pentyre Dragons - 13 pts (advance to knock-out phase)
2. Prins Haven Atletisch FC - 11 pts (advance to knock-out phase)
3. Hyde FC - 7 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Olympique Créçois - 3 pts
Group C
Balkon Göyælær FK 0-0 Celtic Lloran
Livingston City 1-1 Lionsgate City
Balkon Göyælær FK 0-1 Livingston City
Lionsgate City 1-0 Celtic Lloran
Lionsgate City 0-1 Balkon Göyælær FK
Celtic Lloran 1-2 Livingston City
Celtic Lloran 0-2 Balkon Göyælær FK
Lionsgate City 3-2 Livingston City
Livingston City 0-0 Balkon Göyælær FK
Celtic Lloran 0-1 Lionsgate City
Balkon Göyælær FK 1-1 Lionsgate City
Livingston City 2-0 Celtic Lloran
1. Livingston City - 11 pts (+3 GD) (advance to knock-out phase)
2. Lionsgate City - 11 pts (+2 GD) (advance to knock-out phase)
3. Balkon Göyælær FK - 9 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Celtic Lloran - 1 pt
Group D
Franciscania Athletic 2-0 Doza Dragons
Giriş Holü FK 1-0 Livingston United
Franciscania Athletic 2-2 Giriş Holü FK
Livingston United 0-1 Doza Dragons
Livingston United 0-5 Franciscania Athletic
Doza Dragons 1-0 Giriş Holü FK
Doza Dragons 1-1 Franciscania Athletic
Livingston United 3-2 Giriş Holü FK
Giriş Holü FK 1-0 Franciscania Athletic
Doza Dragons 4-2 Livingston United
Franciscania Athletic 0-1 Livingston United
Giriş Holü FK 2-0 Doza Dragons
1. Giriş Holü FK - 10 pts (+2 GD) (advance to knock-out phase)
2. Doza Dragons - 10 pts (0 GD) (advance to knock-out phase)
3. Franciscania Athletic - 8 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Livingston United - 6 pts
Group Stage
Group A
Otaq Röyal FK 2-1 New Pallisican Empire
AFC Harrisville 1-0 Zammic FC
Otaq Röyal FK 2-0 AFC Harrisville
Zammic FC 0-0 New Pallisican Empire
Zammic FC 1-1 Otaq Röyal FK
New Pallisican Empire 1-0 AFC Harrisville
New Pallisican Empire 1-1 Otaq Röyal FK
Zammic FC 0-1 AFC Harrisville
AFC Harrisville 0-0 Otaq Röyal FK
New Pallisican Empire 2-1 Zammic FC
Otaq Röyal FK 3-1 Zammic FC
AFC Harrisville 1-1 New Pallisican Empire
1. Otaq Röyal FK - 12 pts (advance to knock-out phase)
2. New Pallisican Empire - 9 pts (advance to knock-out phase)
3. AFC Harrisville - 8 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Zammic FC - 2 pts
Group B
Olympique Créçois 1-0 Hyde FC
Pentyre Dragons 2-1 Prins Haven Atletisch FC
Olympique Créçois 0-1 Pentyre Dragons
Prins Haven Atletisch FC 1-0 Hyde FC
Prins Haven Atletisch FC 2-1 Olympique Créçois
Hyde FC 4-2 Pentyre Dragons
Hyde FC 2-0 Olympique Créçois
Prins Haven Atletisch FC 0-0 Pentyre Dragons
Pentyre Dragons 1-0 Olympique Créçois
Hyde FC 0-0 Prins Haven Atletisch FC
Olympique Créçois 1-2 Prins Haven Atletisch FC
Pentyre Dragons 2-0 Hyde FC
1. Pentyre Dragons - 13 pts (advance to knock-out phase)
2. Prins Haven Atletisch FC - 11 pts (advance to knock-out phase)
3. Hyde FC - 7 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Olympique Créçois - 3 pts
Group C
Balkon Göyælær FK 0-0 Celtic Lloran
Livingston City 1-1 Lionsgate City
Balkon Göyælær FK 0-1 Livingston City
Lionsgate City 1-0 Celtic Lloran
Lionsgate City 0-1 Balkon Göyælær FK
Celtic Lloran 1-2 Livingston City
Celtic Lloran 0-2 Balkon Göyælær FK
Lionsgate City 3-2 Livingston City
Livingston City 0-0 Balkon Göyælær FK
Celtic Lloran 0-1 Lionsgate City
Balkon Göyælær FK 1-1 Lionsgate City
Livingston City 2-0 Celtic Lloran
1. Livingston City - 11 pts (+3 GD) (advance to knock-out phase)
2. Lionsgate City - 11 pts (+2 GD) (advance to knock-out phase)
3. Balkon Göyælær FK - 9 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Celtic Lloran - 1 pt
Group D
Franciscania Athletic 2-0 Doza Dragons
Giriş Holü FK 1-0 Livingston United
Franciscania Athletic 2-2 Giriş Holü FK
Livingston United 0-1 Doza Dragons
Livingston United 0-5 Franciscania Athletic
Doza Dragons 1-0 Giriş Holü FK
Doza Dragons 1-1 Franciscania Athletic
Livingston United 3-2 Giriş Holü FK
Giriş Holü FK 1-0 Franciscania Athletic
Doza Dragons 4-2 Livingston United
Franciscania Athletic 0-1 Livingston United
Giriş Holü FK 2-0 Doza Dragons
1. Giriş Holü FK - 10 pts (+2 GD) (advance to knock-out phase)
2. Doza Dragons - 10 pts (0 GD) (advance to knock-out phase)
3. Franciscania Athletic - 8 pts (transferred to CTFA Cup)
4. Livingston United - 6 pts
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Champions' League
Quarter-Finals
1st Leg
Prins Haven Atletisch FC 2-1 Otaq Röyal FK
Doza Dragons 0-0 Livingston City
New Pallisican Empire 1-1 Pentyre Dragons
Lionsgate City 2-0 Giriş Holü FK
2nd Leg
Otaq Röyal FK 3-1 a.e.t. Prins Haven Atletisch FC (Otaq Röyal FK win 4-3 on aggregate)
Livingston City 1-0 Doza Dragons (Livingston City win 1-0 on aggregate)
Pentyre Dragons 3-2 New Pallisican Empire (Pentyre Dragons win 4-3 on aggregate)
Giriş Holü FK 0-1 Lionsgate City (Lionsgate City win 3-0 on aggregate)
Semi-Finals
1st Leg
Otaq Röyal FK 2-0 Livingston City
Pentyre Dragons 1-0 Lionsgate City
2nd Leg
Livingston City 1-3 Otaq Röyal FK (Otaq Röyal FK win 5-1 on aggregate)
Lionsgate City 1-0 a.e.t. Pentyre Dragons (Scores tied at 1-1 on aggregate, Pentyre Dragons win 4-2 on penalties)
Quarter-Finals
1st Leg
Prins Haven Atletisch FC 2-1 Otaq Röyal FK
Doza Dragons 0-0 Livingston City
New Pallisican Empire 1-1 Pentyre Dragons
Lionsgate City 2-0 Giriş Holü FK
2nd Leg
Otaq Röyal FK 3-1 a.e.t. Prins Haven Atletisch FC (Otaq Röyal FK win 4-3 on aggregate)
Livingston City 1-0 Doza Dragons (Livingston City win 1-0 on aggregate)
Pentyre Dragons 3-2 New Pallisican Empire (Pentyre Dragons win 4-3 on aggregate)
Giriş Holü FK 0-1 Lionsgate City (Lionsgate City win 3-0 on aggregate)
Semi-Finals
1st Leg
Otaq Röyal FK 2-0 Livingston City
Pentyre Dragons 1-0 Lionsgate City
2nd Leg
Livingston City 1-3 Otaq Röyal FK (Otaq Röyal FK win 5-1 on aggregate)
Lionsgate City 1-0 a.e.t. Pentyre Dragons (Scores tied at 1-1 on aggregate, Pentyre Dragons win 4-2 on penalties)
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Champions' League
Final
Final
Spoiler!
-
- Posts: 653
- Joined: Sun Jul 08, 2012 4:45 pm
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Cup
Group Stag
Group A
Frenzyville Ferrets 1-1 FC Volksburg
Real Murcia 2-1 Joya City Jaguars
Frenzyville Ferrets 0-0 Real Murcia
Joya City Jaguars 2-0 FC Volksburg
Joya City Jaguars 3-1 Frenzyville Ferrets
FC Volksburg 1-0 Real Murcia
FC Volksburg 2-0 Frenzyville Ferrets
Joya City Jaguars 2-2 Real Murcia
Real Murcia 1-2 Frenzyville Ferrets
FC Volksburg 0-1 Joya City Jaguars
Frenzyville Ferrets 0-3 Joya City Jaguars
Real Murcia 2-2 FC Volksburg
1. Joya City Jaguars - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. FC Volksburg - 8 pts (Advance to knock-out phase)
3. Real Murcia - 6 pts
4. Frenzyville Ferrets - 5 pts
Group B
Lokomotiv Capital FC 2-3 Hazelwood City Dukes
Rogerton Heart 2-1 Mëzal Birlæşňi FK
Lokomotiv Capital FC 1-1 Rogerton Heart
Mëzal Birlæşňi FK 3-0 Hazelwood City Dukes
Mëzal Birlæşňi FK 2-1 Lokomotiv Capital FC
Hazelwood City Dukes 1-0 Rogerton Heart
Hazelwood City Dukes 2-2 Lokomotiv Capital FC
Mëzal Birlæşňi FK 2-0 Rogerton Heart
Rogerton Heart 1-0 Lokomotiv Capital FC
Hazelwood City Dukes 1-1 Mëzal Birlæşňi FK
Lokomotiv Capital FC 2-5 Mëzal Birlæşňi FK
Rogerton Heart 2-2 Hazelwood City Dukes
1. Mëzal Birlæşňi FK - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. Hazelwood City Dukes - 9 pts (Advance to knock-out phase)
3. Rogerton Heart - 8 pts
4. Lokomotiv Capital FC - 2 pts
Group C
Den City 2-1 Arwyn Llysthur
AFC Hamstadt 3-3 Geneva Speed
Den City 0-3 AFC Hamstadt
Geneva Speed 1-1 Arwyn Llysthur
Geneva Speed 4-1 Den City
Arwyn Llysthur 0-2 AFC Hamstadt
Arwyn Llysthur 5-1 Den City
Geneva Speed 2-0 AFC Hamstadt
AFC Hamstadt 4-0 Den City
Arwyn Llysthur 0-1 Geneva Speed
Den City 0-0 Geneva Speed
AFC Hamstadt 3-0 Arwyn Llysthur
1. AFC Hamstadt - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. Geneva Speed - 12 pts (Advance to knock-out phase)
3. Arwyn Llysthur - 4 pts (-3 GD)
4. Den City - 4 pts (-13 GD)
Group D
San Martín Conquistadors 3-1 Brabantia FC
Lindström Leopards 0-0 Öturma FK
San Martín Conquistadors 0-1 Lindström Leopards
Öturma FK 2-0 Brabantia FC
Öturma FK 2-0 San Martín Conquistadors
Brabantia FC 2-1 Lindström Leopards
Brabantia FC 1-1 San Martín Conquistadors
Öturma FK 1-0 Lindström Leopards
Lindström Leopards 3-2 San Martín Conquistadors
Brabantia FC 0-0 Öturma FK
San Martín Conquistadors 0-1 Öturma FK
Lindström Leopards 1-2 Brabantia FC
1. Öturma FK - 14 pts (Advance to knock-out phase)
2. Brabantia FC - 8 pts (Advance to knock-out phase)
3. Lindström Leopards - 7 pts
4. San Martín Conquistadors - 4 pts
Group E
Vanya Suvan 0-1 Spirit of the Highlanders
Stone Athletic 0-2 St. Edward
Vanya Suvan 7-0 Stone Athletic
St. Edward 2-1 Spirit of the Highlanders
St. Edward 0-2 Vanya Suvan
Spirit of the Highlanders 4-0 Stone Athletic
Spirit of the Highlanders 1-0 Vanya Suvan
St. Edward 2-0 Stone Athletic
Stone Athletic 0-4 Vanya Suvan
Spirit of the Highlanders 1-2 St. Edward
Vanya Suvan 1-2 St. Edward
Stone Athletic 0-3 Spirit of the Highlanders
1. St. Edward - 15 pts (Advance to knock-out phase)
2. Spirit of the Highlanders - 12 pts (Advance to knock-out phase)
3. Vanya Suvan - 9 pts
4. Stone Athletic - 0 pts
Group F
Baudix Bears 2-1 United Mar Sara
Batave Livingston United 1-3 Mutfak Şeflær FK
Baudix Bears 1-1 Batave Livingston United
Mutfak Şeflær FK 2-0 United Mar Sara
Mutfak Şeflær FK 2-1 Baudix Bears
United Mar Sara 1-0 Batave Livingston United
United Mar Sara 1-1 Baudix Bears
Mutfak Şeflær FK 4-1 Batave Livingston United
Batave Livingston United 1-1 Baudix Bears
United Mar Sara 0-1 Mutfak Şeflær FK
Baudix Bears 0-1 Mutfak Şeflær FK
Batave Livingston United 1-2 United Mar Sara
1. Mutfak Şeflær FK - 18 pts (Advance to knock-out phase)
2. United Mar Sara - 7 pts (Advance to knock-out phase)
3. Baudix Bears - 6 pts
4. Batave Livingston United - 2 pts
Group Stag
Group A
Frenzyville Ferrets 1-1 FC Volksburg
Real Murcia 2-1 Joya City Jaguars
Frenzyville Ferrets 0-0 Real Murcia
Joya City Jaguars 2-0 FC Volksburg
Joya City Jaguars 3-1 Frenzyville Ferrets
FC Volksburg 1-0 Real Murcia
FC Volksburg 2-0 Frenzyville Ferrets
Joya City Jaguars 2-2 Real Murcia
Real Murcia 1-2 Frenzyville Ferrets
FC Volksburg 0-1 Joya City Jaguars
Frenzyville Ferrets 0-3 Joya City Jaguars
Real Murcia 2-2 FC Volksburg
1. Joya City Jaguars - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. FC Volksburg - 8 pts (Advance to knock-out phase)
3. Real Murcia - 6 pts
4. Frenzyville Ferrets - 5 pts
Group B
Lokomotiv Capital FC 2-3 Hazelwood City Dukes
Rogerton Heart 2-1 Mëzal Birlæşňi FK
Lokomotiv Capital FC 1-1 Rogerton Heart
Mëzal Birlæşňi FK 3-0 Hazelwood City Dukes
Mëzal Birlæşňi FK 2-1 Lokomotiv Capital FC
Hazelwood City Dukes 1-0 Rogerton Heart
Hazelwood City Dukes 2-2 Lokomotiv Capital FC
Mëzal Birlæşňi FK 2-0 Rogerton Heart
Rogerton Heart 1-0 Lokomotiv Capital FC
Hazelwood City Dukes 1-1 Mëzal Birlæşňi FK
Lokomotiv Capital FC 2-5 Mëzal Birlæşňi FK
Rogerton Heart 2-2 Hazelwood City Dukes
1. Mëzal Birlæşňi FK - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. Hazelwood City Dukes - 9 pts (Advance to knock-out phase)
3. Rogerton Heart - 8 pts
4. Lokomotiv Capital FC - 2 pts
Group C
Den City 2-1 Arwyn Llysthur
AFC Hamstadt 3-3 Geneva Speed
Den City 0-3 AFC Hamstadt
Geneva Speed 1-1 Arwyn Llysthur
Geneva Speed 4-1 Den City
Arwyn Llysthur 0-2 AFC Hamstadt
Arwyn Llysthur 5-1 Den City
Geneva Speed 2-0 AFC Hamstadt
AFC Hamstadt 4-0 Den City
Arwyn Llysthur 0-1 Geneva Speed
Den City 0-0 Geneva Speed
AFC Hamstadt 3-0 Arwyn Llysthur
1. AFC Hamstadt - 13 pts (Advance to knock-out phase)
2. Geneva Speed - 12 pts (Advance to knock-out phase)
3. Arwyn Llysthur - 4 pts (-3 GD)
4. Den City - 4 pts (-13 GD)
Group D
San Martín Conquistadors 3-1 Brabantia FC
Lindström Leopards 0-0 Öturma FK
San Martín Conquistadors 0-1 Lindström Leopards
Öturma FK 2-0 Brabantia FC
Öturma FK 2-0 San Martín Conquistadors
Brabantia FC 2-1 Lindström Leopards
Brabantia FC 1-1 San Martín Conquistadors
Öturma FK 1-0 Lindström Leopards
Lindström Leopards 3-2 San Martín Conquistadors
Brabantia FC 0-0 Öturma FK
San Martín Conquistadors 0-1 Öturma FK
Lindström Leopards 1-2 Brabantia FC
1. Öturma FK - 14 pts (Advance to knock-out phase)
2. Brabantia FC - 8 pts (Advance to knock-out phase)
3. Lindström Leopards - 7 pts
4. San Martín Conquistadors - 4 pts
Group E
Vanya Suvan 0-1 Spirit of the Highlanders
Stone Athletic 0-2 St. Edward
Vanya Suvan 7-0 Stone Athletic
St. Edward 2-1 Spirit of the Highlanders
St. Edward 0-2 Vanya Suvan
Spirit of the Highlanders 4-0 Stone Athletic
Spirit of the Highlanders 1-0 Vanya Suvan
St. Edward 2-0 Stone Athletic
Stone Athletic 0-4 Vanya Suvan
Spirit of the Highlanders 1-2 St. Edward
Vanya Suvan 1-2 St. Edward
Stone Athletic 0-3 Spirit of the Highlanders
1. St. Edward - 15 pts (Advance to knock-out phase)
2. Spirit of the Highlanders - 12 pts (Advance to knock-out phase)
3. Vanya Suvan - 9 pts
4. Stone Athletic - 0 pts
Group F
Baudix Bears 2-1 United Mar Sara
Batave Livingston United 1-3 Mutfak Şeflær FK
Baudix Bears 1-1 Batave Livingston United
Mutfak Şeflær FK 2-0 United Mar Sara
Mutfak Şeflær FK 2-1 Baudix Bears
United Mar Sara 1-0 Batave Livingston United
United Mar Sara 1-1 Baudix Bears
Mutfak Şeflær FK 4-1 Batave Livingston United
Batave Livingston United 1-1 Baudix Bears
United Mar Sara 0-1 Mutfak Şeflær FK
Baudix Bears 0-1 Mutfak Şeflær FK
Batave Livingston United 1-2 United Mar Sara
1. Mutfak Şeflær FK - 18 pts (Advance to knock-out phase)
2. United Mar Sara - 7 pts (Advance to knock-out phase)
3. Baudix Bears - 6 pts
4. Batave Livingston United - 2 pts
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Cup
Round of 16
1st Leg
Hazelwood City Dukes 2-0 Joya City Jaguars
Brabantia FC 1-2 Mutfak Şeflær FK
FC Volksburg 1-0 Mëzal Birlæşňi FK
Spirit of the Highlanders 1-0 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 2-1 Öturma FK
Geneva Speed 2-1 Franciscania Athletic
Hyde FC 1-0 AFC Hamstadt
United Mar Sara 1-0 St. Edward
2nd Leg
Joya City Jaguars 3-1 Hazelwood City Dukes (3-3 on aggregate, Hazelwood City Dukes win via the away goals rule)
Mutfak Şeflær FK 3-0 Brabantia FC (Mutfak Şeflær FK win 5-1 aggregate)
Mëzal Birlæşňi FK 2-0 a.e.t. FC Volksburg (Mëzal Birlæşňi FK win 2-1 aggregate)
Balkon Göyælær FK 4-2 Spirit of the Highlanders (Balkon Göyælær FK win 4-3 aggregate)
Öturma FK 0-0 AFC Harrisville (AFC Harrisville win 2-1 aggregate)
Franciscania Athletic 2-0 Geneva Speed (Franciscania Athletic win 3-2 aggregate)
AFC Hamstadt 1-1 Hyde FC (Hyde FC win 2-1 aggregate)
St. Edward 2-1 United Mar Sara (2-2 on aggregate, United Mar Sara win via the away goals rule)
Quarter-Finals
1st Leg
Hazelwood City Dukes 1-0 Mutfak Şeflær FK
Mëzal Birlæşňi FK 2-3 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 1-1 Franciscania Athletic
Hyde FC 2-0 United Mar Sara
2nd Leg
Mutfak Şeflær FK 3-1 Hazelwood City Dukes (Mutfak Şeflær FK win 3-2 aggregate)
Balkon Göyælær FK 1-0 Mëzal Birlæşňi FK (Balkon Göyælær FK win 4-2 aggregate)
Franciscania Athletic 1-1 a.e.t. AFC Harrsville (2-2 on aggregate, AFC Harrisville win 5-3 on penalties)
United Mar Sara 0-2 Hyde FC (Hyde FC win 4-0 aggregate)
Semi-Finals
1st Leg
Mutfak Şeflær FK 1-2 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 3-0 Hyde FC
2nd Leg
Balkon Göyælær FK 1-0 Mutfak Şeflær FK (Balkon Göyælær FK win 3-1 aggregate)
Hyde FC 0-1 AFC Harrisville (AFC Harrisville win 4-0 aggregate)
Round of 16
1st Leg
Hazelwood City Dukes 2-0 Joya City Jaguars
Brabantia FC 1-2 Mutfak Şeflær FK
FC Volksburg 1-0 Mëzal Birlæşňi FK
Spirit of the Highlanders 1-0 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 2-1 Öturma FK
Geneva Speed 2-1 Franciscania Athletic
Hyde FC 1-0 AFC Hamstadt
United Mar Sara 1-0 St. Edward
2nd Leg
Joya City Jaguars 3-1 Hazelwood City Dukes (3-3 on aggregate, Hazelwood City Dukes win via the away goals rule)
Mutfak Şeflær FK 3-0 Brabantia FC (Mutfak Şeflær FK win 5-1 aggregate)
Mëzal Birlæşňi FK 2-0 a.e.t. FC Volksburg (Mëzal Birlæşňi FK win 2-1 aggregate)
Balkon Göyælær FK 4-2 Spirit of the Highlanders (Balkon Göyælær FK win 4-3 aggregate)
Öturma FK 0-0 AFC Harrisville (AFC Harrisville win 2-1 aggregate)
Franciscania Athletic 2-0 Geneva Speed (Franciscania Athletic win 3-2 aggregate)
AFC Hamstadt 1-1 Hyde FC (Hyde FC win 2-1 aggregate)
St. Edward 2-1 United Mar Sara (2-2 on aggregate, United Mar Sara win via the away goals rule)
Quarter-Finals
1st Leg
Hazelwood City Dukes 1-0 Mutfak Şeflær FK
Mëzal Birlæşňi FK 2-3 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 1-1 Franciscania Athletic
Hyde FC 2-0 United Mar Sara
2nd Leg
Mutfak Şeflær FK 3-1 Hazelwood City Dukes (Mutfak Şeflær FK win 3-2 aggregate)
Balkon Göyælær FK 1-0 Mëzal Birlæşňi FK (Balkon Göyælær FK win 4-2 aggregate)
Franciscania Athletic 1-1 a.e.t. AFC Harrsville (2-2 on aggregate, AFC Harrisville win 5-3 on penalties)
United Mar Sara 0-2 Hyde FC (Hyde FC win 4-0 aggregate)
Semi-Finals
1st Leg
Mutfak Şeflær FK 1-2 Balkon Göyælær FK
AFC Harrisville 3-0 Hyde FC
2nd Leg
Balkon Göyælær FK 1-0 Mutfak Şeflær FK (Balkon Göyælær FK win 3-1 aggregate)
Hyde FC 0-1 AFC Harrisville (AFC Harrisville win 4-0 aggregate)
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
CTFA Cup
Final
Final
Spoiler!
-
- Posts: 653
- Joined: Sun Jul 08, 2012 4:45 pm
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
Yeah, they did very well both domestically and internationally this season! As well the B-Lig seems to be out on its own too compared to the other CTFA leagues, but given Vyktory and Calbion are making strides, and also Passio-Corum is starting to look dangerous too, Birgeshir's clubs will have to do even better to keep winning international trophies!Deniz Yürük wrote:Wow Balkon is proving to be a really tough team.
-
- Posts: 653
- Joined: Sun Jul 08, 2012 4:45 pm
Re: 2016-17 CTFA Champions' League and Cup
Absolutely true,Barnaby.
Deniz Yürük, Tsaloj of Birgeshir